Zestaw testowy do egzaminu ze znajomość zagadnień BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych

a) Najwyższa Izba Kontroli b) Państwowa Inspekcja Pracy. c) Prokuratura.
a) Sejmowi b) Ministerstwu właściwemu ds. pracy. c) Najwyższej Izbie Kontroli
a) Państwowa Inspekcja Pracy b) Państwowa Inspekcja Sanitarna c) Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska.
a) Konstytucji RP b) Ustawy – Kodeks Pracy c) Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy
a) 40 godzin b) 42 godzin c) 46 godzin
a) Kierownik działu BHP b) Pracodawca c) Zakładowy społeczny inspektor pracy
a) 4 metry b) 2,5 metra c) 1 metr
a) społecznym inspektorze pracy b) organizacji związkowej c) pracodawcy
a) Wyłącznie maszyny i urządzenia w zakładach produkcyjnych. b) Wszystkie maszyny i urządzenia. c) Tylko maszyny i urządzenia stanowiące największe zagrożenie.
a) 90 cm b) 100 cm c) 110 cm
a) Osoba niemająca „lęku wysokości”. b) Osoba, która ukończyła 21 rok życia. c) Osoba posiadająca zaświadczenie lekarskie, zezwalające na pracę na wysokości.
a) 2 m b) 3 m c) 4 m
a) 50 kg b) 40 kg c) 30 kg
a) Fizjologia pracy. b) Ergonomia c) Socjologia
a) Statystyczna karta wypadku przy pracy. b) Prawomocny protokół powypadkowy. c) Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy z tytułu wypadku.
a) Powodujące uraz lub śmierć pracownika na terenie zakładu pracy. b) Nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć i pozostające w związku z pracą. c) Powodujące niezdolność do pracy.
a) Wypadek w drodze do pracy. b) Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. c) Wypadek w pracy.
a) Przed dopuszczeniem go do pracy. b) Do jednego miesiąca od dnia podjęcia pracy. c) Do trzech miesięcy od dnia podjęcia pracy.
a) W razie kontroli przez jednostki kontrolujące zapoznać je z zagrożeniami występującymi na danym stanowisku, b) Zapoznać z nią pracowników pracujących na danym stanowisku, by wiedzieli jak unikać zagrożeń. c) Ocenić jakie środki należy zastosować dla poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. Pracowników zapoznaje się z opracowaniem po to by znali zagrożenia i czynnie uczestniczyli w przeprowadzeniu programu naprawczego.
a) Badania wstępnego pracownik, pozostałych pracodawca b) Badania wstępnego, okresowego pracodawca, kontrolnego pracownik c) Wszystkich badań ponosi pracodawca
a. 15 dni, b. 30 dni, c. 60 dni.
a. stosować karę upomnienia, nagany, b. nie może zrobić nic, c. może powiadomić o sprawie związki zawodowe, by rozstrzygnęły o winie pracownika.
a. nie może zastosować takiej kary, b. za stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym, spożywanie alkoholu w pracy, c. za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp, przepisów przeciwpożarowych, opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
a. pracowniku, lecz koszt ponosi pracodawca, b. pracodawcy, c. pracowniku.
a. w oparciu o życzenie pracownika, b. w oparciu o uzgodnienia pracodawcy z przedstawicielami załogi lub zakładową organizacją związkową, c. na podstawie przepisów branżowych.
a. najkrótszą drogę do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia, b. najkrótszą i nieprzerwaną drogę do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia, c. najkrótszą drogę do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia nawet w wypadku jeśli została ona przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i czas przerwy nie przekraczał granic potrzeby
a. właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, b. właściwemu inspektorowi pracy, c. w obu wyżej wymienionych placówkach.
a. lekarz orzecznik ZUS, b. lekarz orzecznik ZUS w uzgodnieniu z lekarzem u którego leczył się poszkodowany, c. lekarz orzecznik ZUS w uzgodnieniu z lekarzem medycyny pracy sprawującym opiekę nad pracownikami danego zakładu.
a. okres zwolnienia lekarskiego przekroczył 28 dni, b. okres zwolnienia lekarskiego nie ma znaczenia, decyduje o tym orzeczony przez lekarza orzecznika ZUS procent uszczerbku na zdrowiu, c. pracownik doznał trwałego inwalidztwa i tylko to jest kryterium przyznania odszkodowania.
a. jedną osobę, b. dwie osoby, c. trzy osoby